Drugi Transnacionalni SBE lab projekta BEYOND – Sinergije plave ekonomije i analiza mogućnosti uspostave vjetro parkova na Jadranskom moru

Drugi Transnacionalni SBE lab projekta BEYOND – Sinergije plave ekonomije i analiza mogućnosti uspostave vjetro parkova na Jadranskom moru

U Bariju, 14. svibnja 2025. godine, održan je Drugi transnacionalni SBE lab projekta BEYOND. Na događaju su uz domaćina Regiju Puglia i IRENA-u Istarsku Regionalnu Energetsku agenciju, vodećeg partnera projekta BEYOND, sudjelovali predstavnici Ministarstva regionalnog razvoja i fondova europske unije, Sveučilišta iz Rijeke, Splitsko-Dalmatinske županije, EIHP-a – Energetskog Instituta Hrvoje Požar  i brojni stručnjaci iz Italije.

Transnacionalni SBE lab projekta BEYOND predstavlja periodični događaj koji uključuje projektne partnere, terenske stručnjake i dionike kako bi se predstavili regionalni rezultati projekta, razmijenila iskustva i optimizirala regionalna pilot rješenja. Tema događaja su bile pravni okviri, teoretski potencijali, tehničke mogućnosti, najbolje prakse i zaštita okoliša.

Na događaju su izlagali stručnjaci iz talijanske i hrvatske strane. Gospodin Silvio Maselli, iz Udruge obnovljivih izvora energije u moru  (AERO), predstavio je dostupne tehnologije i inovacije vezane uz instalaciju pučinskih vjetroelektrana, uključujuće potrebne korake za njihovu instalaciju te prateću infrastrukturu. AERO promiče korištenje pučinske obnovljive izvore energije na način koji je kompatibilan i ekološki održiv s krajolikom, morski okoliš, te tradicionalne aktivnosti poput ribolova. Udruga se zalaže za razvoj nacionalni lanac vrijednosti i jačanje energetske neovisnosti zemlje, istodobno potičući napredak plavog gospodarstva za stvaranje opipljivih koristi za lokalna gospodarstva.

Gospođa Chiara Giordano, predstavnica Terne S.p.A, je govorila stanju prijenosnog sustava u Italiji te mogućnosti spajanja pučinskih vjetroelektrana na sustav. Na nju se nadovezao, g. Stipe Ćurlin iz EIHP-a, koji će pričao o uspostavi uključivih vjetro elektrana na moru, stanju prijenosnog sustava u hrvatskoj i planovima za budućnost. Naglasio je da je unaprjeđenje prijenosnog sustava u Istarskoj županiji ključno za mogućnost planiranja i instalacije pučinskog vjetro parka u blizini Istre.

Prof. Roberto Carlucci iz Sveučilišta Bari, Odjela za bioraznolikost, biotehnologiju i okoliš je dao vrlo zanimljiv uvid u potencijalne ekološke učinke pučinskih vjetroelektrana  na morskim ekosustav. Naglasio je da takve instalacije mogu imati i pozitivne  i negativne učinke na biljni i životinjski svijet. Negativni učinci mogu biti posebno naglašeni tijekom same instalacije vjetro parkova. Zaključio je, pošto još nema pučinskih vjetro elektrana u Jadranu, trenutačno se ne zna kakvi bi sve bili utjecaji na okoliš i prije same odluke o početku ovakve instalacije je potrebno detaljno analizirati potencijalni utjecaj na izabrano područje.

Prof. Stefan Ivić iz Sveučilišta u Rijeci – Tehnički fakultet, je dao analizu prirodnih uvjeta i potencijala pučinskog vjetra u četiri pilot područja projekta; Istarska Županija, Splitsko-dalmatinska županija, Regija Veneto i Regija Puglia. Analiza je obuhvatila potencijale vjetra, dubine područja, izračun potencije proizvodnje energije i prijedlog tehnologija koje bi bile adekvatne za svako pilot područje.

Događaj se nastavio s prezentacijom g. Fabio Favera iz T2i – Transfer tehnologija i inovacija s.c.a.r.l. Gospodin Favero je predstavio najbolje prakse uspostave vjetro parkova u sjevernoj Europi. Dao je naglasak na pozitivne primjere koji se mogu prenijeti na područje Jadrana. Posljednja prezentacija je bila od strane MareFVG-a – Pomorski-tehnološki klaster, koja je govorila o ozelenjivanje pomorskog sektora i veze s pučinskim obnovljivim izvorima energije.

Događaj je zaključen sekcijom pitanja i odgovora te diskusijom svih uključenih sudionika Transregionalnog SBE laba.

Galerija fotografija