AWASTER: edukacijom do promjene

AWASTER: edukacijom do promjene

U Portogruaru, u talijanskoj regiji Veneto, 24. i 25. lipnja održana je konferencija AWASTER for a circular future: youth empowerment and business innovation. Događaj je okupio partnere iz Italije i Hrvatske, predstavnike poslovnog sektora, obrazovnih institucija i civilnog društva, a zajednička poruka bila je jasna – za zaštitu okoliša i održivu budućnost svi se moramo okrenuti kružnom gospodarstvu.

Na samom početku konferencije, Andrea Poldrugovac iz IRENA-e, voditelj projekta AWASTER, istaknuo je da je prekomjerno stvaranje otpada, posebno plastičnog, jedan od glavnih pritisaka na okoliš, te naglasio važnost prelaska na održive i kružne modele poslovanja.
Na okruglom stolu u sklopu konferencije, predstavnici talijanskog i hrvatskog gospodarstva razgovarali su o izazovima uvođenja održivih praksi. Sudionici iz regije Veneto složili su se da otpad mora postati vrijedan resurs, s posebnim naglaskom na otpadne vode. S hrvatske strane, Vjeran Filippi (LAG 5) ukazao je na infrastrukturne i logističke izazove u gospodarenju otpadom na jugu Hrvatske i otocima, posebno tijekom turističke sezone kada se broj stanovnika, a time i količina otpada, višestruko povećava.
Marco Galanti iz T2i predstavio je digitalne alate koji pomažu poduzećima u analizi i smanjenju otpada, dok je Simone Zecca iz Studia Sigma naglasio važnost obrazovanja građana i predstavio koncept "plati odvoz otpada onoliko koliko ptpada proizvedeš".
Konferencija je bila prilika za predstavljanje Kataloga dobrih praksi, koji uključuje 35 primjera održivih poslovnih rješenja iz Italije i Hrvatske. Katalog je predstavila Sara Ferigo iz SINLOC-a, a kao inspirativni primjeri istaknute su tvrtke poput Favini (proizvodnja papira od algi), Maritimo recycling iz Dubrovnika te slow fashion brand Portico s Korčule.

U okviru konferencije održan je i okrugli stol na temu uloge obrazovanja u usvajanju održivih načela u svakodnevnom životu, gdje je Tea Kuzmičić Rosandić iz udruge Sunce predstavila aktivnosti za djecu u sklopu projekta, uključujući radionice u splitskim osnovnim školama i kreativne aktivnosti s otpadnim materijalima, a posebno je naglasila važnost rada na edukaciji od vrtićke do sveučilišne razine. Profesorica Olivera Tadić iz Srednje škole Mate Blažina iz Labina predstavila je još jedan uspješan primjer rada s mladima – u okviru programa „Škola za okoliš“, učenicima je kroz terensku nastavu omogućena primjena znanja u praksi i realnom životu. Samuele Colombo (Veritas S.p.A) dodao je kako je važno mladima približiti mogućnosti zapošljavanja u sektoru kružne ekonomije, dok su Mario Solomone i Massimo Marchioli podsjetili na važnost edukacije odraslih.
Nakon konferencije održan je redovni sastanak projektnih partnera, a raspravljalo se o provedenim i nadolazećim aktivnostima. Poseban naglasak je stavljen je na razvoj waste footprint  aplikacije, koja će uvelike doprinijeti edukaciji školskog uzrasta. Uz navedenu aplikaciju, kroz projekt AWASTER oformit će se školski Ecolab-ovi, u kojima će učenici od otpada moći izrađivati inovativne proizvode, a najbolji će biti predstavljeni na završnoj konferenciji projekta.
Projekt AWASTER još je jednom potvrdio da je suradnja između regija i sektora ključna za stvaranje održivog i kružnog gospodarstva i da je prekogranična suradnja nužna za očuvanje Jadrana. 

Ovaj je projektni sastanak pružio svim sudionicima priliku za razmjenu ideja, evaluaciju dosadašnjih aktivnosti i planiranje predstojećih aktivnosti projekta, a više informacija o projektu, aktivnostima i ciljevima dostupno je na poveznici.


 

Galerija fotografija